Menu Close

Sławne rękawice furmańskie wpisane na krajową listę UNESCO można będzie zobaczyć w Myczkowcach

We czwartek, o godz. 16.00 w Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach odbędzie się wernisaż wystawy rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich,  które w ubiegłym roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Konwencja UESCO).

Tkanie rękawic furmańskich to tradycja, która była znana niemalże w całym paśmie Karpat. Ciepłe wełniane rękawice były niezbędne do prac zimowych w gospodarstwie (szczególnie dla furmanów). Tkali je samodzielnie mężczyźni na specjalnej przestrzennej formie zwanej deską. Pod koniec XX wieku tradycja zaczęła zanikać. Zmienił się styl życia górali Karpat, wełna z owiec przestała być łatwo dostępna a inne rękawice można było kupić w sklepach.

Jednak miłość do tradycji sprawiła, że w Piwnicznej-Zdroju i okolicach nadal są one wytwarzane, a w listopadzie 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (konwencja UNESCO). Rękawice tkane przez współczesnych tkaczy, są coraz bardziej znane w Polsce i na świece. W promocji tej tradycji pomogły znane osoby ze świata mediów, kultury i sportu, m.in.: Krzysztof Trebunia-Tutka, Ewa Drzyzga, Mikołaj Rey, Hirek Wrona, podróżnik Marek Kamiński, Dariusz Dziekanowski.

Obecnie tkane przez nas rękawice furmańskie są kolorowe, niepowtarzalne. Chcemy, aby były chętnie noszone. Dbając jednak o zachowanie pamięci o dawnych mistrzach tej tradycji, pojawiła się inicjatywa, aby pokazać również jak wyglądały te dawne. Stąd też pomysł organizacji wystawy rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich. Zostały one zrobione na podstawie zdjęć zabytkowych rękawic, znajdujących się w muzeach w Polsce i na Słowacji. Na wystawie można zobaczyć 30 par takich rękawic.  – mówi Urszula Lis, jedna z organizatorek cyklu wystaw

Wystawa, której organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Piwnicznej jest dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

TERMIN WYSTAWY: 10 sierpnia – 4 września

WERNISAŻ: 10 sierpnia, godz. 16.00

GDZIE: Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Myczkowcach (Ośrodek Caritas)

Myczkowce 10A

Uherce Mineralne