Menu Close

Rękawice furmańskie są już na Krajowej liście UNESCO!

Decyzją Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali” zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

To szczególny moment dla ponad 20 tkaczy z Beskidu Sądeckiego (Piwnicznej-Zdroju, Łomnicy-Zdroju, Wierchomli Wielkiej i Głębokiego), którzy od wielu lat starali się zachować tę tradycję – powiedziała Barbara Talar, prezes Towarzystwa Miłośników Piwnicznej, które wpierało przestrzennych tkaczy w staraniach.

To był niezwykle intensywny rok starań o wpis na Krajową listę UNESCO. Powstał Szlak tkacki rękawic furmańskich, odbywały się warsztaty tkania dla dorosłych, młodzieży i dzieci, szereg pokazów, a także wystawa rekonstrukcji starych rękawic furmańskich. Zachwyt wokół tkanych na “desce” rękawic furmańskich udzielił się nie tylko mieszkańcom regionu, turystom ale również wielu osobom znanym z ekranu. 

  • Bardzo się cieszę, że plan aby rękawice furmańskie stały się wizytówką naszego regionu został zrealizowany!  W drodze po UNESCO kibicowali nam aktorzy, dziennikarze, osobowości świata kultury. Wszystkim serdecznie dziękujemy! – powiedziała Urszula Lis, Przestrzenne Tkactwo Czarnych Górali. 

Przestrzenni tkacze z Piwnicznej i okolic mają wiele planów na przyszłość związanych z promocja i rozwojem tradycji w regionie.

– Chcemy aby jak najwięcej nowych osób, a szczególnie dzieci, nauczyło się tkać. To pozwoli nam zachować i rozwijać tę tradycję – powiedziała Małgorzata Polańska-Kubiak, tkaczka z Łomnicy-Zdroju.

Wpis umiejętności tkania rękawic furmańskich przez Czarnych Górali na Krajowa Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego to pierwszy etap w drodze po światowe UNESCO.