Menu Close

Od soboty wystawa rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich, zwanych też łapawicami, prezentowana jest w Muzeum Regionalnym NA GRAPIE w Jaworzynce.

W sobotę, o godz. 16.30 w Muzeum „Na Grapie” odbędzie się wernisaż wystawy rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich,  które w ubiegłym roku zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (Konwencja UNESCO).

Tkanie rękawic furmańskich, zwanych w Beskidzie  Śląskim łapawicami, to tradycja, która była znana niemalże w całym paśmie Karpat. Ciepłe wełniane rękawice były niezbędne do prac zimowych w gospodarstwie (szczególnie dla furmanów). Tkali je samodzielnie najczęściej mężczyźni na specjalnej przestrzennej formie zwanej deską. Pod koniec XX wieku tradycja zaczęła zanikać. Zmienił się styl życia górali Karpat, wełna z owiec przestała być łatwo dostępna a inne rękawice można było kupić w sklepach.

Jednak miłość do tradycji sprawiła, że w Piwnicznej-Zdroju i okolicach nadal są one wytwarzane, a w listopadzie 2022 roku tkanie rękawic furmańskich przez Czarnych Górali zostało wpisane na Krajowa listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego (konwencja UNESCO). Rekawice tkane przez współczesnych tkaczy są coraz bardziej znane w Polsce i na świece. W promocji tej tradycji pomogły znane osoby ze świata mediów kultury i sportu m.in.: Krzysztof Trebunia-Tutka, Ewa Drzyzga, Mikołaj Rey, Hirek Wrona, podróżnik Marek Kamiński, Dariusz Dziekanowski.

  • Obecnie tkane przez nas rękawice furmańskie są kolorowe, niepowtarzalne. Chcemy aby były chętnie noszone. Dbając jednak o zachowanie pamięci o dawnych mistrzach tej tradycji pojawiła się inicjatywa aby pokazać również jak wyglądały te dawne. Stąd też pomysł organizacji wystawy rekonstrukcji zabytkowych rękawic furmańskich. Zostały one zrobione na podstawie zdjęć zabytkowych rękawic znajdujących się w muzeach w Polsce i na Słowacji. Na wystawie można zobaczyć 30 par takich rękawic.  – mówi Urszula Lis, jedna z organizatorek wystawy cyklu wystaw.

Jednym z regionów, w którym zaczęła odradza się również tradycja tkania łapawic jest właśnie Beskid Śląski.  

Wystawa, której organizatorem jest Towarzystwo Miłośników Piwnicznej jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2023.

TERMIN WYSTAWY: 30 września – 17 października

WERNISAŻ: 30 września, godz. 16.30

GDZIE: Muzeum Regionalne „Na Grapie”

43-476 Jaworzynka 720.